Как да се наспим добре с правилно избран матрак?
Как да се наспим добре с правилно избран матрак?
Матрака е много труден да бъде избран защото всеки съпоставя собственият си комфорт и предпочитание. В повечето случаи материалите използвани в матрака подобряват неговият комфорт и здравина.
Първото от което трябва да започнем за избора на правилният матрак е да изберем дали да бъде еднолицев или двулицев.
Тук не се съобразяваме само с нашият комфорт ами и с изискванията на самото легло. Много легла в България все още се произвеждат за еднолицеви матраци и тук трябва да знаем леглото ни за какъв матрак е произведено. Ако леглото е само за еднолицев матрак, то той ляга от горе на борда. Ако матрака влиза вътре в леглото става и за двата модела.
Основни разлики между еднолицеви и двулицеви матраци са:
1. Когато се използва матрака само от едната страна му се намаля живота на издръжливост във времето като при такъв тип матраци максималната гаранция на пазара е 5 години. При вторият вариант имате много по голяма издръжливост като гаранциите средно са по 10 години, но можем да предложим модели с 20 – 25 дори и доживотна гаранция.
2. При еднолицевите матраци имате много по-малък избор от модели и по често те са изработени от по нисък клас модели спрямо двулицевите.
3. Като цяло еднолицеви матраци се произвеждат единствено в България и по-честата причина е за по-добра цена. Защото при вторият модел се налага използването на подматрачна рамка.
4. При двулицевите модели има доста повече технологии на комфорт. Като могат да бъдат с две страни на твърдост или пък с ДуалКор технология единият да спи на по-меко другият на по-твърдо.
Второто което трябва да изберем е мекотата която търсим.
Всеки матрак си е строго индивидуален по комфорт, но има едно общо правило за мекота.
1. Анатомичен матрак – това са по-меките модели, които приемат извивките на тялото ни и ни дават чувство за безтегловност.
2. Ергономични матраци – това са балансирани модели нито много меки нито много твърди, някъде по средата.
3. Ортопедичен моделите – подходящи за хора с ортопедични проблеми и изпитващи болки свързани с костната система или прещипване на нерви. Но дори и да нямате ортопедичен проблем ако сте свикнали да спите на твърдо всички тези модели са подходящи.
Третото което трябва да изберем е сърцевината на матрака.
Ядрото може да бъде изработено от различни материали като:
1. Бонел пружина – това е малко по-старата технология и доста хора я избягват все повече. Тук имаме едно стабилно ядро което дава ортопедична упора по време на сън. Но си има и своите минуси. Като основен минус се отчита предаването на вибрации по цялата повърхност. Тук се получава ефекта на лодката и когато единият се размърда и другия се движи. Също така тук пружината е захваната една за друга и с времето триенето на метал в метал води до скърцане.
2. Покет пружина – мек и по-скоро анатомичен материал за изграждане на матраци, като всяка пружина е индивидуално пакетирана в свое джобче. По този начин се предотвратява триенето на метал в метал и предаване на вибрации. Тази система е и доста лесна за зониране и така да имаме по-правилна позиция на гръбначният стълб по време на сън.
3. Мулти покет пружина – за разлика от покет пружините където имаме 150 пружинки на кв. м. тук вече имаме много повече. Като на пазара в България са познати два основни варианта на тази система 250 и 506 пружинки на кв. м.. Тази технология е доста по-стегната в сърцевината на матрака и тук имаме по-ергономична упора, но това не изключва, че няма и анатомични матраци с тази технология.
4. Високоеластична пяна – повечето от моделите с този тип ядро са предимно ортопедични и ергономични, рядко се срещат анатомични модели. При високоеластичната или така наречената пенополиуретанова пяна се търси стабилна упора на гръбначният стълб. Полиуретановата пяна има много свои разновидности за това еднакви като структура матраци могат да бъдат напълно различни като комфорт.
5. Латекса е малко по специфичен като материал и е доста по-различен като комфорт. Самият материя допринася за усещане на съпротивление и поддържане на ортопедична упора. Като при латекс всички ядра са зонирани в 7 различни зони на комфорт. При този материал ни трябва и подходяща подматрачна рамка.
Четвъртата стъпка е определяне на необходимият размер.
Ако подменяте съществуващ матрак никога не мерете старият си матрак. С течение на годините може да има изменение на матрака в размера му в следствие на експлоатация и така може да объркате размера. Измерва се светлият отвор на повърхността където ляга или влиза матрака. Ако сте с подматрачна рамка може да измерите и нея.
Петата стъпка е определянето на бюджета, който сте склонни да отделите за новия си матрак. Тук не трябва да забравяме, че един матрак може да го ползваме средно следващите 10 години така съпоставено началната инвестиция е малко по-голяма, но във времето се разбира, че това не е така. Също така не подценявайте нуждата от качествен сън – сънят е здраве. Точно за това, че всеки клиент е с различен бюджет ние сме съчетали модели от различни ценови класове. Като някои от марките разполагат в трите основни класа бюджети други са концентрирани във нисък, среден или висок клас.
При нас може да откриете модели на 34 различни производителя като тук може да видите всяка марка със собственият ценови клас.
Magniflex – Среден и висок ценови клас, само двулицеви матраци
Isleep – Нисък, среден и висок ценови клас, само двулицеви матраци
Mollyflex – Среден и висок ценови клас, само дулицеви матраци
Don Almohadon – Нисък, среден и висок ценови клас, само двулицеви матраци
Ecotex – Нисък и среден ценови клас, само двулицеви матраци
Тед – Нисък, среден и висок ценови клас, двулицеви и еднолицеви матраци
Нани – Нисък, среден и висок ценови клас, двулицеви и еднолицеви матраци
Парадасйс – Нисък, среден и висок ценови клас, двулицеви и еднолицеви матраци
Ирим – Нисък ценови клас, двулицеви и еднолицеви матраци
Вики – Нисък ценови клас, двулицеви и еднолицеви матраци
Камбо – Нисък и среден ценови клас, двулицеви и еднолицеви матраци
Интерматрак – Нисък и среден ценови клас, само двулицеви матраци
Proflex – Нисък и среден ценови клас, двулицеви и еднолицеви матраци
Bellanotte – нисък и среден ценови клас, само двулицеви матраци
Turkmen – среден ценови клас, само двулицеви матраци
Yataks – среден ценови клас, само двулицеви матраци
Sleepme – нисък ценови клас, само двулицеви матраци
Verthora – среден и висок ценови клас, само двулицеви матраци
Хегра – нисък и среден ценови клас, двулицеви и еднолицеви матраци
РосМари – нисък ценови клас, двулицеви и еднолицеви матраци
Matisan – нисък и среден ценови клас, само двулицеви матраци
Stepin2nature – среден ценови клас, само двулицеви матраци
Блян – нисък, среден и висок ценови клас, двулицеви и еднолицеви матраци
HappyDreams – среден и висок ценови клас, само двулицеви матраци
Латекс – среден и висок ценови клас, само двулицеви матраци
Skypur – среден ценови клас, само двулицеви матраци
Stearns & Foster – висок ценови клас, само двулицеви матраци
Tempur – висок ценови клас, само двулицеви матраци
Иввекс – нисък, среден и висок ценови клас, еднолицеви и двулицеви матраци
Sealy – висок ценови клас, само двулицеви матраци
Green Fabric – нисък ценови клас, двулицеви матраци
Relaxico – среден ценови клас, двулицеви матраци
Dream On – среден ценови клас, двулицеви матраци
За по-лесен избор сме съчетали най-големите водещи производители на нашият пазар. Като може да откриете ежемесечни промоции в нашият сайт. Също така може да кликнете директно върху упоменатите марки и да разгледате техните предложения.
А селекция по размер може да разпределите директно тук. Като изберете вашият размер ще се отворят модели само в него и с цена за вашият размер.
Опитали сме се да покрием почти всички търсени размери на нашият пазар, но ако вашият размер не е в по-горе упоменатите, не се притеснявайте почти всеки модел в сайта ни може да бъде изработен по ваш индивидуален размер. За цената при индивидуални поръчки може да се свържете с нас.
Откриването на точният модел и комфорт по време на сън е един от най-трудните избори човек винаги се е стремял към универсални технологии и техники, но до момента няма универсална формула за съня, която да действа на всеки един от нас. През годините и вековете матраците са били най-различни като още в древен Египет. Египтяните са запълвали пространствата дори и цели стаи с възглавници и са спали върху тях. Дали е било удобно никой не може да каже, но такава е била самата технология.
Островните държави масово са използвали хамаци, така хамака се превръща в най-древният способ за сън. В момента не чак толкова разпространен, но пък наистина доста ефективен и лесен механизъм.
През средновековието започват да се появяват първите подобия на съвременен матрак като формата е доста подобна на сегашните също така отново са били облечени в текстил. По честно във вълнен или кашмирен плат, а сърцевината е била изработена от слама. Проблема при сламата, е че много дребни насекоми и бактерии могат да виреят вътре и да нарушат хигиената и нашият сън.
Така с векове във всяка една култура има различни методи на сън, които се изменят. А особено след Индустриалната революция достигаме до днешните и значително по-модерни технологии за сън. Вече матрака не е просто необходимост, но е и начин на терапия за подобряване качеството на живот. Технологиите са се ориентирали към човека, към неговата анатомия и как това би могло да промени начинът му на живот. Хигиената на сън е поставена на първо място от гледна точна на липса на алергени или акарно развитие в самите матраци. Защото колкото е по урбанизиран един град толкова е по-голяма предпоставката за развитието на бактерии и акари в самите матраци. Но за още по-добра хигиена е препоръчително използването на протектори върху самият матрак. По този начин не допускате нищо да премине към ядрото на матрака, нито бактерии нито влага, която може да допринесе за развитие на различни микроорганизми.
Тук в нашият блог може да споделите мнение от кой матрак сте доволни, а също така може да зададете въпрос като ще се опитаме да помогнем максимално. Нашият екип знае какво е да не си се наспал добре, но най-добре знаем какво е да се наспиш като звезда.